Ljuskrona
2016-05-01
380173
| Klubbat belopp | 5 800 SEK |
| Utropspris | 6 000 SEK |
LJUSKRONA, med prismor, oscariansk, för 12 ljus, stomme i förgylld mässing med genombruten dekor, behängd med olikslipade prismor, avslot med klotprisma, diameter ca 62, höjd 103 cm
Senare elektrifierad, smärre lagning/komplettering, möjligen saknas enstaka prismor