Sockertång silver 1800-tal
2016-04-25
378890
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 1 500 SEK |
SOCKERTÅNG, silver, 1800-tal, rik dekor av filigranteknik, längd ca 17 cm, ägarmonogram, MATSKED, Lars Magnus Holm (1811-1836), Kristianstad 1831, skedblad med skada, TESKED, Peter Ohlijn (1777-1801) Karlskrona 1801, skedblad med skada, SENAPSSKOPA, modell Olga, förgylld, sannolikt Stockholm 1875, längd ca 13 cm, förgyllning med slitage, total vikt ca 130 g, medföljer senapsflaska med skärslipad dekor
Se katalogtext.