Leander Engström, Venus födelse
2016-04-25
377704
| Klubbat belopp | 8 800 SEK |
| Utropspris | 10 000 SEK |
LEANDER ENGSTRÖM (1886-1927): Venus födelse, signerad Leander Engström, olja på pannå, 30 x 32 cm.
Proveniens: Grosshandlare Erik Strömberg (1883-1950), Sundsvall, därefter i arv till nuvarande ägare