Slaglåspistol
2016-04-28
377061
| Klubbat belopp | 4 600 SEK |
| Utropspris | 5 000 SEK |
SLAGLÅSPISTOL, svensk, 1700-talets mitt, ändrad från flintlås, troligen Jönköping, lås med etsad dekor, märkt krönt ISD och NK helstock med hornnäsa och förgyllda stämplade mässingsbeslag, längd 36 cm
senare gravyr på kammaren