Axel Fridell torrnål
2016-04-17
376533
| Klubbat belopp | 2 000 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
AXEL FRIDELL (1894-1935), Gammalt hus i Amsterdam II, torrnål, Amsterdam-Stockholm 1930-32, signerad med blyerts A. Fridell, plåtsignatur och datering, IV/IV état, 30,2x19,7 cm, oramad.
PROVENIENS: Fil dr Emil Hultmarks samling
Konsthistorikern Carl David Moselius
Stockholms Auktionsverk, Grafik 2008-12-11 lot # 120
LITTERATUR: Asplund 311, Haskel 311