Sablar bl.a. Weyersberg Solingen
2016-04-13
375791
| Klubbat belopp | 1 500 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
FÄKTHJÄLM, SABLAR, 2 st., 1800/1900-tal, ena sabeln tillverkad av Weyersberg, Solingen, kavel i rockaskinn, balja i metall, största längd ca 100 cm
Bruks- och åldersrelaterat slitage