MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988)
2016-04-13
375776
| Klubbat belopp | 800 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988),
Arholma, signerad och daterad ´M. B-CLASON´ och signerad, daterad och betitlad ´Arholma höst 1966´ på baksidan, olja på duk
54,5 x 90 cm.
PROVENIENS:
Märtha Bolin-Clason (1902-1988),
hennes son arkitekt Gustaf Clason (1935-2005),
därefter privat samling
UTSTÄLLD:
Stockholm, Lilla Galleriet, Märtha Bolin-Clason, 10-29 november 1973, nr. 32 "Arholma"
HISTORIK:
Arholma är en ö i Björkö-Arholma socken i Stockholms norra skärgård, Norrtälje kommun
Läs mer