MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988)
2016-04-13
375775
| Klubbat belopp | 800 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
Höstlandskap, Lappland, signerad "M. B. C.", olja på duk lagd på kartong 24 x 33 cm.
PROVENIENS:
Märtha Bolin-Clason (1902-1988),
hennes son arkitekt Gustaf Clason (1935-2005),
därefter privat samling
Läs mer