MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988)
2016-04-13
375770
| Klubbat belopp | 1 000 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988), Vattenkraftverk, Norrland, olja på duk lagd på pannå
39 x 46 cm.
PROVENIENS:
Märtha Bolin-Clason (1902-1988),
hennes son arkitekt Gustaf Clason (1935-2005),
därefter privat samling
HISTORIK:
Motivet är troligtvis hämtat från Saxnäs vid Ångermansälven. Kraftverket uppfördes 1937, men ombyggdes 1964.
Läs mer