Soffa Paradiset
2016-04-06
373936
| Klubbat belopp | 4 000 SEK |
| Utropspris | 5 000 SEK |
KERSTIN HÖRLIN HOLMQVIST, soffa, "Paradiset", Triva, Nordiska Kompaniet 1950/60-tal, rödklädsel, skyltmärkt, höjd 80, längd 148 cm,
HISTORIK: Soffan utsälld första gången 1957 på Nationalmuseet.
LITTERATUR: Jämför Ann Marie Herlitz-Gezelius, NK åren som gått, Signum 1992, s.115
Bruksslitage