MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988) mfl
2016-03-19
368446
| Klubbat belopp | 1 100 SEK |
| Utropspris | 1 800 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988), mfl.
GRATULATION, 12 st teckningar, akvareller och oljor utförda i november 1922 av 12 elever på Konstakademien inklusive Märtha Bolin, samtliga signerade och daterade, varierande storlekar, bladstorlek ca 44 x 36,5 cm
HISTORIK:
Utförda av Sven Gunnar Berglund, Märtha Bolin, A. Herbert, John Johansson, Charles Ruitfluere, Ihrene Dahlo, V. Mahjkjed, Stina Nordvall, Gustaf Bellman, Karl Dahlqvist, G. Sundwall och Tor Hörlin
Läs mer
Smärre hanteringsveck