MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988)
2016-03-19
368443
| Klubbat belopp | 1 600 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
Kvinnoporträtt, olja på duk, 27 x 22 cm.
PROVENIENS:
Märtha Bolin-Clason (1902-1988),
hennes son arkitekt Gustaf Clason (1935-2005),
därefter privat samling
HISTORIK:
Troligtvis utfört på 1930-40-talet. Märtha Bolin-Clason avbildade i stort sett enbart människor i sin omedelbara omgivning, släkt, vänner och konstnärskollegor och aldrig på beställning. Det aktuella porträttet torde därför höra till någon i hennes närmre krets.
Läs mer