MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988)
2016-03-19
368440
| Klubbat belopp | 1 600 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988),
Utsikt mot havet från en veranda, olja på pannå
24 x 33 cm.
PROVENIENS:
Märtha Bolin-Clason (1902-1988),
hennes son arkitekt Gustaf Clason (1935-2005),
därefter privat samling
HISTORIK:
Utförd 1983. Motivet är hämtat från konstnärinnans dotter Lena och hennes makesLennart Larssons sommarställe på Små-Dalarö.
Läs mer