MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988),
| Klubbat belopp | 6 600 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
Vattenfall, Vålan, signerad "M. BOLIN-CLASON" och signerad och betitlad på baksidan, olja på duk
50 x 65 cm.
PROVENIENS:
Märtha Bolin-Clason (1902-1988),
hennes son arkitekt Gustaf Clason (1935-2005),
därefter privat samling
UTSTÄLLD:
Stockholm, De Ungas Salong, Märtha Bolin-Clason, 29 september-6 oktober 1960, nr. 35 "Vålån"
HISTORIK:
Vålan är en mindre älv i sydvästra Jämtand vilken rinner upp i Vålåsjön. I nedre vänstra hörnet av bilden har konstnären införlivat sig själv sittandes framför ett staffli. Storleksmässigt är hon oproportionerligt liten i förhållande till forsen som hon avmålar. Detta är dock avsiktligt. Konstnären hade troligtvis för avsikt att framhäva naturens storslagenhet och kraft i förhållande till människans litenhet.
Läs mer