MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988)
2016-03-19
368405
| Klubbat belopp | 5 200 SEK |
| Utropspris | 2 500 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988),
Det blommande trädet, olja på duk
33 x 23,5 cm.
PROVENIENS:
Märtha Bolin-Clason (1902-1988),
hennes son arkitekt Gustaf Clason (1935-2005),
därefter privat samling
UTSTÄLLD:
(Möjligtvis) Stockholm, Galerie Moderne, Märtha Bolin-Clason. Utställning, 1-15 december 1837 (förord av Otto G. Carlsund), nr. 72 "Blommande äppelträd 1934"
Läs mer