MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988)
2016-03-19
368394
| Klubbat belopp | 1 000 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988),
Sevilla Alhambra, Spanien, signerad ´M. B.CLASON´ och inskriberad på baksidan, blyerts, akvarell och täckvitt på papper
26 x 34 cm.
PROVENIENS:
Märtha Bolin-Clason (1902-1988),
hennes son arkitekt Gustaf Clason (1935-2005),
därefter privat samling
76.
Läs mer