Matbestick sterlingsilver art deco-stil

Klubbat för:

25 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

GUSTAV ELSASS, bestick, 157 dlr, sterlingsilver, Koch & Bergfeld, Bremen 1950-tal, "Belle Epoque", form 66700 år 1930, bestående av: 12 matknivar, 12 matgafflar, 12 matskedar, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 bords/dessertskedar, 12 smörgåsknivar, 12 smörgåsgafflar, 12 fiskknivar, 12 fiskgafflar, 12 teskedar, 12 kaffeskedar, 4 smörknivar, soppslev, såsslev, 7 uppläggningsbestick, total vikt inkl. rostfria blad ca 8940 g
Historik:
Gustav Elsass var designchef på K&B (Koch & Bergfeld) och ritade detta bestick år 1930 efter inspirationsresor i Skandinavien.

Delvis graverad vapendekor, bruksslitage

368380

2016-03-13