MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988)
2016-03-19
368366
| Klubbat belopp | 900 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988),
Medeltida stadslandskap med bro över en flod, signerad ´M B.C.´ olja på papper lagd på pannå
24 x 33 cm.
PROVENIENS:
Märtha Bolin-Clason (1902-1988),
hennes son arkitekt Gustaf Clason (1935-2005),
därefter privat samling
HISTORIK:
Troligtvis utförd i Frankrike eller Belgien
Läs mer