MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988)
2016-03-19
368060
| Klubbat belopp | 2 000 SEK |
| Utropspris | 4 000 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988),
Fåren i fållan (Ascain), signerad ´M. Bolin-Clason.´ och signerad och betitlad på baksidan, olja på duk lagd på pannå
46.5 x 83.5 cm.
PROVENIENS:
Märtha Bolin-Clason (1902-1988),
hennes son arkitekt Gustaf Clason (1935-2005),
därefter privat samling
UTSTÄLLD:
Stockholm, Lilla Galleriet, Märtha Bolin-Clason, 10-29 november 1973, nr. 38 "Fåren i fållan, Ascain"
HISTORIK:
Ascain är en kommun i departementet Pyrénées-Atlantiques i regionen Aquitaine i sydvästra Frankrike
Läs mer