MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988)
2016-03-19
368059
| Klubbat belopp | 500 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988),
Kolåsen, Jämtland, a tergo betitlad och daterad "Kålåsen 1934" (under bakstycket), akvarell på papper, 19 x 28 cm.
PROVENIENS:
Märtha Bolin-Clason (1902-1988),
hennes son arkitekt Gustaf Clason (1935-2005),
därefter privat samling
HISTORIK:
Kolåsen, även stavat Kålåsen, är en by i Kalls socken, Åre kommun vid Skräckerfjällen och sjön Äcklingens nordöstra strand. I byn ligger Kolåsens fjällstation.
Läs mer
Mindre hörnreva