MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988)
2016-03-19
368036
| Klubbat belopp | 1 600 SEK |
| Utropspris | 2 500 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988),
Tre liljor, på baksidan "bolin 1975/Akryl försök", akryl på kartong
32,5 x 24 cm.
PROVENIENS:
Märtha Bolin-Clason (1902-1988),
hennes son arkitekt Gustaf Clason (1935-2005),
därefter privat samling
HISTORIK:
Målad på balkongen i konstnärinnans och hennes man Isac Gustaf Clasons våning på Eriksbergsgatan 23 i Stockholm
Läs mer
Lagning i ena hörnet