MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988)
2016-03-19
368033
| Klubbat belopp | 800 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988),
Kust III, Fårö, signerad och daterad ´M.B-C/1963´ och betitlad på baksidan, olja på papp lagd på pannå
24 x 33 cm.
UTSTÄLLD:
Stockholm, Galerie Färg och Form, Riksförbundet för Bildande konst, Naiv tradition, maj 1963, nr. 3
PROVENIENS:
Märtha Bolin-Clason (1902-1988),
hennes son arkitekt Gustaf Clason (1935-2005),
därefter privat samling
Läs mer
Hål efter häftstift