MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988)
2016-03-19
368023
| Klubbat belopp | 500 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988),
Kustlandskap, signerad ´M. B-C.´ olja på duk lagd på pannå, 24 x 33 cm.
PROVENIENS:
Arkitekt Gustaf Clason (1935-2005), konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer