MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988)
| Klubbat belopp | 1 000 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988),
Självporträtt, inskriberad ´mars 1921/självporträtt´ samt ´1sta Höstterminen hos Nehrmans´ på baksidan av teckningen, blyerts på papper, bladmått ca 17.2 x 19.8 cm (passepartout 15x15,5 cm)
PROVENIENS:
Märtha Bolin-Clason (1902-1988),
hennes son arkitekt Gustaf Clason (1935-2005),
därefter privat samling
HISTORIK:
"hos Nerhmans" syftar på skulptrisen Britta Nehrmans familjehem i Djursholm. Britta Nehrman (1901-1978) hade kommit in på akademiens skulptörskola 1920 samtidigt som Märtha Bolin antogs på Måleriskolan. Märtha hade inte någon bostad men fick erbjudandet att bo i hennes föräldrahem i Djursholm. De var samtidigt i Paris under Märtha Bolins studieår 1923-25. Deras vänskap kom att vara livet ut. 1939 ställde de gemensamt ut på Falu Konsthall i Falun och på 1970-talet hade Märtha Bolin-Clason en ateljé på Britta Nehrmans egendom i Lerdala i Västergötland.
Läs mer