Äldre vitterhet bl.a Atterbom, Lidner, Nicander

Klubbat för:

4 200 SEK

1 500 SEK

ÄLDRE SKÖNLITTERATUR / VITTERHET. Ca 70 volymer. 1700-1800-tal. Bl.a. Atterbom, Lidner, Nicander, Ruda, Lenngren m.fl.
8:o. Flertalet i samtida hfrbd eller skinnband.

Ur pianopedagog Stig Olssons bibliotek.

Ej genomgångna. Varierande skick, vissa småskador, fläckar, delvis nötta band, vissa inkompletta. Exlibris, namnteckningar.

367565

2016-03-12