MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
2016-02-28
364359
| Klubbat belopp | 1 600 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988):
Landskap med telefonstolpar, olja på masonit, 38 x 46 cm.
Troligtvis utförd i Frankrike omkring 1923-25
PROVENIENS: Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Vänstra del överkryssad, ristad mittparti