Kinesiskt porslin (24)
Klubbat för:
3 200 SEK
2 400 SEK
KINESISKT PORSLIN, 1800/1900-tal, 24 delar fördelade jämnt på koppar och fat, underglasyrblå bl a figural dekor, koppar med dubbla hänklar samt fat, fatens diameter ca 15 cm.
Proveniens: Nils Robert Bjuke (1889-1973). Verksam som ingenjör i Kanton på 1920 - och 1930-talet.
363985
2016-02-28