Tallrik Flora Danica
2016-03-24
361608
| Klubbat belopp | 1 500 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
DEN KONGELIGE PORCELAINSFABRIK, tallrik, "Flora Danica", Danmark, porslin, polykromt bemålad dekor av blomma ur den danska floran, genombrutet brätte med förgyllda kantränder, märkta Den Kongelige Porcelainsfabrik i blått samt 20/355y 8, diameter ca 22,5 cm
Visas på Geijersgatan 14 i Göteborg
Ssmärre nagg