A Tureen with Cover (OrientalSelected)
2016-02-01
358011
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 3 000 SEK |
A TUREEN WITH COVER, porcelain, China, late Qing dynasty, probably executed 1876 for the american market, celebrating the Declaration of Independence, length c. 25.5 cm
KAROTT med lock, porslin, Kina, sen Qing dynasti, troligtvis tillverkad för den amerikanska marknaden i samband med jubileumsfirande av Declaration of Independence 1876, dekor i famille rose och guld av strödda blommor samt den amerikanska heraldiska örnen med flaggan "Stars and Stripes", längd ca 25,5 cm
Wear, minor nick at the rim Slitage, smärre nagg