Slaglåspistol
2016-02-01
357876
| Klubbat belopp | 6 200 SEK |
| Utropspris | 8 000 SEK |
SLAGLÅSPISTOL, möjligen svensk, 1700-talets början, officerspistol, ändrad från flintlås, pipa med stålskuren dekor, graverat lås och beslag i mässing, längd 52 cm
Skador och lagningar