MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988)
2016-01-30
357076
| Klubbat belopp | 4 800 SEK |
| Utropspris | 4 000 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988),
Kåseberga, signerad "M. B-CLASON", a tergo daterad "Kåseberga Sept. 1977", olja på duk
61 x 73,5 cm
HISTORIK:
Vyn är tagen mot Kåsehuvud, en bergsformation som höjer sig 30 meter över havet, vilken är en förlängning av Sandhammarens rev. Kåseberga är ett fiskeläger beläget i Ystads kommun i Skåne. Några hundratal meter nordöst om byn återfinns Ales stenar, Sveriges största skeppssättning.
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer