MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
2016-01-30
357075
| Klubbat belopp | 800 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Porträtt av karin Bolin, profil, signerad och daterad "M C. 31.", olja på pannå, 27 x 20,6 cm
HISTORIK:
Karin Bolin var konstnärens äldsta syster.
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer