Kråsnål 18 k guld, Sportauktion
2016-02-27
356922
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 3 000 SEK |
KRÅSNÅL, 18 k guld, troligen England 1800-talets slut, ostämplad, rund essexkristall med dekor av jockey och häst, diameter 1,8 cm, total vikt ca 5,9 g, etui märkt "Charles Halet, Bijoutier Joaillier, 4 Rue de la Colline, Bruxelles"
Nål omfäst och något sned, kristall med smärre repor