A collection of stoneware Japan (OrientalSelected)
2016-02-01
356745
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 3 000 SEK |
A COLLECTION OF STONEWARE, mainly Japan, constisting of 4 bowls, 5 mugs, 2 vases, partly signed, the height of the vases c. 24 cm, accompanying wooden boxes some not original
PROVENANCE: From a Swedish private collection
EN SAMLING STENGODS, främst Japan, bestående av 4 st skålar, 5 st muggar, 2 st vaser, delvis signerade, vasernas höjd ca 24 cm, lådor medföljer, några ej ursprungliga
Proveniens: En svensk privatsamling
En liten, troligen kinesisk skål, med nagg