Ljuskrona nyrokoko
2016-01-27
356727
| Klubbat belopp | 6 000 SEK |
| Utropspris | 8 000 SEK |
LJUSKRONA, 1800-talets andra hälft, nyrokoko, för 18 ljus, stomme i mässing, förgyllda armar och dekor, ljuspipor och enstaka blomdekor i opalinglas, behängd med prismor, höjd ca 120, diameter 90 cm
En ljuspipa med skadat opalinglas, en opalinglasblomma saknas, en ljuspipa saknas, ngn enstaka prisma saknas