MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
2016-01-30
356620
| Klubbat belopp | 1 200 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Arholma, signerad ´M. Bolin-Clason f´ och betitlad ´Arholma´, på passpartouten, akvarell på papper,
23x 32 cm
HISTORIK:
Arholma är en ö i Björkö-Arholma socken i Stockholms norra skärgård.
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer
Passepartout med text dold