MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
2016-01-30
356610
| Klubbat belopp | 600 SEK |
| Utropspris | 1 000 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Porträtt av Arvid Bolin (1862-1930), konstnärens far, signerad och daterad ´MB 10/8 20 Pappa´, blyerts på papper, 35 x 21 cm
HISTORIK:
Utförd samma år som Bolin inledde sina studier på Konstakademien
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer