MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988) teckning
2016-01-30
356598
| Klubbat belopp | 900 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Ateljeéinteriör, Konstakademien, Stockholm, signerad och daterad ´M. BOLIN-CLASON, Jan. 1921.´ blyerts på papper lagd på kartong, 22 x 19 cm
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer