MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
2016-01-30
356597
| Klubbat belopp | 8 400 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Självporträtt, a tergo studier av händer , signerad ´MBolin f./MB/28/8 20´ och inskriberad ´mammas händer´ på baksidan, blyerts på papper, 36 x 24 cm
Utförd samma år som Bolin inledde sina studier på Konstakademien
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer