MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
2016-01-30
356584
| Klubbat belopp | 2 000 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Vattenbäcken, Norrland, signerad ´M. B. Clason´, olja på duk lagd på masonit, 44 x 31 cm
HISTORIK:
I förgrunden har konstnären införlivat sig själv målandes vid ett staffli
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer