MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
2016-01-30
356582
| Klubbat belopp | 4 800 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Landskap från Lappland, signerad´Märtha Bolin-Clason / Vålådalen?´, på baksidan, olja på duk lagd på masonit, 23 x 32 cm.
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer