MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
2016-01-30
356579
| Klubbat belopp | 4 800 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Från Norrland II-Leden, signerad ´M. B-C´ och ´Märtha Bolin-Clason/Fjällnäs Norrland II Leden´, på baksidan, olja på duk lagd på masonit, 24 x 33 cm.
UTSTÄLLD:
Stockholm, De Ungas Salong, Märtha Bolin-Clason, 15 oktober-3 november 1966, nr. 39 ´Från Norrland II´.
Sundsvall, Njurunda, Kusten (Pelarsalen), Stockviksverken, Oljemålningar av Märtha Bolin-Clason, 12-19 februari 1967, nr. 52 ´Från Norrland II-Leden´.
Norrköpings konstforum, Märtha Bolin-Clason, 31 januari- 18 februari 1968, nr. 44 ´Från Norrland II-Leden´.
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer