MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
2016-01-30
356575
| Klubbat belopp | 1 600 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Interiör med Anna Bolin och barnbarn, olja på duk
35.2 x 27 cm
HISTORIK:
Anna Bolin, f. Gibson, var konstnärens moder
Utförd på Hästnäs, en gård belägen utanför Mariefred som innehades av Märtha Bolin-Clasons föräldrar
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer