MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
2016-01-30
356561
| Klubbat belopp | 4 200 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Landskap med telefonstolpar, olja på masonit, 38 x 46 cm.
Troligtvis utförd i Frankrike omkring 1923-25
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer
Vänstra del överkryssad, ristad mittparti