MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
2016-01-30
356555
| Klubbat belopp | 4 800 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Det gula trädet, olja på duk, 49x33 cm.
HISTORIK:
Utförd på 1920-30 talet
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer