MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
2016-01-30
356552
| Klubbat belopp | 5 200 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988), Anne med taxen, signerad ´MB-C.´ och ´"anne med taxen"/Märtha Bolin-Clason f´, på baksidan, olja på pannå, 46 x 38 cm.
UTSTÄLLD:
Sundsvall, Njurunda, Kusten (Pelarsalen), Stockviksverken, Oljemålningar av Märtha Bolin-Clason, 12-19 februari 1967, nr. 66 ´Ann med hunden´
Norrköpings Konstforum, Märtha Bolin-Clason, 31 januari- 18 februari 1968, nr. 56 ´Ann med hunden´
HISTORIK:
Anne Carlqvist, dotter till Gustaf Clasons syster Gunilla, gift Carlqvist. Hon är avporträtterad med bandage kring huvudet då hon hade genomgått en operation mot utstående öron.
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer