MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
2016-01-30
356549
| Klubbat belopp | 5 200 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Lek, Ungskär, signerad och daterad ´M. B. Clason 60´, och signerad och betitlad på baksidan, olja på duk, 58 x 81,5 cm
HISTORIK:
Ungskär är beläget i Blekinge skärgård.
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer