MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
2016-01-30
356540
| Klubbat belopp | 6 800 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Flicka i kronstol, signerad och daterad ´M. B. Clason 69´, olja på duk, 41,5 x 63,5 cm.
HISTORIK:
Troligtvis utförd under en av konstnärens resor till Grekland under 1950-talet.
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer