MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
2016-01-30
356535
| Klubbat belopp | 7 200 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Taggtråd vid havet. Kivik, signerad och daterad ´M. B.Clason, 1952´ och signerad och daterad
´Märtha Bolin Clason/Taggtråd vid havet/Maggdehem Kivik Skåne 1952´, i blyerts på baksidan, olja på duk, 38,2 x 46,6 cm.
HISTORIK:
Motivet föreställer troligtvis ett skyttevärn från 1:a eller 2:a världskriget
UTSTÄLLD:
Eskilstuna, Eskilstuna Konstmuseum, Märtha Bolin-Clason, Tony Emilson, Folke Heybroek, 18 november-2 december 1956, nr. 20 ´Taggtråd vid havet´
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer