MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
2016-01-30
356523
| Klubbat belopp | 7 600 SEK |
| Utropspris | 4 000 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Väg genom by, Bretagne, signerad ´M. Bolin-Clason´ och ´M. Bolin-Clason Bretagne´, i blyerts på baksidan, olja på pannå med fransk tillverkarstämpel, 23 x 33 cm.
HISTORIK:
Utförd 1923-25
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer